A mezőgazdaság kritikus ponthoz érkezett. A gazdáknak sokkal tetemesebb mennyiséget kell termelniük ugyanakkora földterületen, ám korlátozott erőforrások mellett. A technológiai fejlődés és kereslet óriási növekedése robbanásszerűen fejlesztette a mezőgazdaságot, ami ennek hatására digitalizálódott, GPS alapúvá vált. Napjainkban a fejlesztések középpontjába a precizitás és az okos megoldások kerültek. A precíziós gazdálkodás már nem egy válaszható lehetőség, hanem az egyik legjobb módja a hosszú távú sikernek és fennmaradásnak.
Magasabb hozamok, differenciált inputanyag-kijuttatás, nagyobb jövedelmezőség – ezek mind jellemzik a precíziós gazdálkodást. Forradalmi megoldás, amely nemcsak eredményesebbé teszi a növénytermesztést, hanem lehetővé teszi a gazdáknak, hogy kevesebb erőforrást felhasználva (növényvédő szer, munkaerő, műtrágya, vetőmag, víz stb.) védjék a természetet mindamellett, hogy terméseredményeik növekedjenek.
A mai értelemben vett precíziós gazdálkodás az 1980-as években jelent meg, amikor fejlettebb szenzorok, pontosabb helymeghatározás és hozamtérképek váltak elérhetővé. A további fejlődést a mintavételi területek pontos azonosítása tette lehetővé a GPS elterjedésével.
A BIS Research előrejelzése szerint 2022-ig évente átlagosan 13 százalékos növekedés várható a globális precíziós gazdaság piacán, ekkorra 7,6 milliárd dollárra becsülik a piac értékét. A Roland Berger elemzése szerint pedig a precíziós gazdálkodás terén Észak-Amerikáé a vezető szerep, de jelentős Európa, illetve az ázsiai és dél-amerikai térség részesedése is. A precíziós technológiák európai terjedése szempontjából fontos lépés volt az Európai Parlament 2016. júniusi állásfoglalása, amely szerint az új technológiák használatát szorgalmazni kell a gazdálkodók körében, ezért fel kell számolni a precíziós gazdálkodás alkalmazása előtt álló akadályokat.
Egy gazdaság akkor működik a leghatékonyabban, ha minden növény a maximumot hozza ki magából. Ehhez viszont folyamatosan látni kell a növények állapotát, és azonnali orvoslásra van szükség egy felmerült probléma kapcsán. Ebben segít a drónos monitoring, amely az egész terület berepülésével hasznos információkat szolgáltat a növényorvos számára a teljes állományról. Így a szakértő időben és célzottan meg tudja kezdeni a probléma elhárítását. Ráadásul csak ott történik beavatkozás, ahol probléma van, nem költünk feleslegesen műtrágyára, növényvédő szerre. A drónos monitoring nagy előnye, hogy a speciális kamerával készült légi felvételek segítségével pontosan megállapítható, mely területek szorulnak kezelésre vagy részletesebb elemzésre. A drónos felvételek birtokában egy profi növényorvosnak pedig már szinte gyerekjáték meghatározni a problémát és annak minél gyorsabb elhárítását. A GPS-es navigáció kiváló megoldás a pontos, gyors és egyenletes munkához. A gép ugyanazokban a haladási mintákban dolgozik, így csökkentve a kihagyott területeket és az átfedéseket. Az eszköz mozgása egy képernyőn nyomon követhető, így vizuálisan is látja a gazda, hogy mely területek lettek művelve, és melyek nem.
Öt hektár lerepülése körülbelül 10 percet vesz igénybe, a felvételezésnél a speciális kamerával ellátott drón repülés közben egy-egy pontról 3-4 fotót készít, a szintén speciális szoftver ezeket rakja össze. 10 hektárról 171 kép kerül a rendszerbe.
A növényállapot felmérése mellett a megfelelő kamerával területmérésre, vadállomány feltérképezésére is lehetőség nyílik. Ezek az eszközök óránként 60 hektár területszemlézésére kínálnak megoldást.
Pontos felmérés után a Kiértékelés is célzottan történik. A monitoring drónokból repülése álatal szerzett adatok, koordináták 1cm pontos repülési terv alapjai is lehetnek, ami alapján például egy permetező drón számára, így a terület kezelése precízen és hatékonyan történik.
A Yuneec drónok és a Yuneec által forgalmazott LaQuinta multispektrális kamera erre a célra ár-érték arány tekintetében verhetetlen a piacon.