A LIDAR infravörös fényt kibocsátó lézerrel dolgozik, és azt méri, hogy az általa kibocsátott fény mennyi idő alatt ér vissza, majd ebből kiszámítja, hogy az előtte lévő tárgyak milyen messze találhatóak. Ezt a fajta 3D érzékelést alkalmazó eszközt hívják „Time of Flight” szenzornak, vagy röviden ToF-nek. Lényegében 360 fokban szórják szét a lézerjelet, amely visszaverődik a körülötte lévő tárgyakról, ezáltal centiméter pontossággal tudnak 3D-s képet (pontfelhőket) rögzíteni. Ha ezt a technológiát egy drónra telepítjük, akkor képesek vagyunk például 3D-s felvételeket készíteni területekről, épülő ingatlanokról. Az hagyományos kamerák az árnyékolt/takart felületek mögé nem látnak be, így a lidar technológia további előnye, hogy a lézer “letapogatók” rögzíteni képesek a takart részleteket is, így pontosabb képet kaphatunk a kívánt területről, objektumról. A képfeldolgozás során a különböző – akár akadályokat képező – tárgyakat egyesével le tudjuk szedni a 3D modellünkről (pl. fák, villanyoszlopok, vezetékek, stb…)
A drónra szerelt számítógéppel meg tudjuk oldani egy terület feltérképezését, majd ezen adatok alapján a feladat koordinálását. A drónok egy 3D-s térképet készítenek az előre meghatározott területről, ahol az is megjelenik, milyen részeket vizsgált már át az eszköz. Ezeket a különálló darabkákat egy helyszínre telepített vezérlőben összeállítják, mely alapján gyorsan és precízen lehet átfésülni egy-egy kérdéses térséget.
Elsősorban építészektől és tervezőktől érkezett az igény, akiknek a munkáját nagyban támogatja ez a hihetetlenül pontos technika. Ezen berendezés segítségével háromdimenziós, milliméter pontos rajzokat és dokumentációkat tud készíteni egy szakember bármilyen épületről, annak bármilyen épületgépészeti vagy technológiai részletéről. A lézerkamerával készített felvételek a tervezőmunka során korlátlanul hasznosíthatóak. Segítségével lehetőség nyílik például háromdimenziós séták, animációk készítésére, melyeket akár turisztikai célokra is felhasználhatnak múzeumok, különböző természetvédelmi területek, szállodák vagy vendéglátóhelyek. A koronavírus miatt kialakult helyzetben különösen fontos, hogy minél több vizuális, internetre feltölthető tartalom készüljön, mellyel nemcsak bemutathatjuk a dolgokat, de fel is kelthetjük az érdeklődők figyelmét.
Az ABZ Drone csapata a BuildEXT építészirodával közösen vett részt az épülő Városliget felmérésében, egy nagyjából két és fél hektáros építési területen. Ennek a földi mérése két-három órás folyamat lett volna, a LIDAR technológiával viszont mindössze tizenöt percre volt szükség. Az Altura Zenith ATX8 drónra rögzített lidar lézerkamerával felmértük az épülő objektumot, majd a kapott adatokból a BuildEXT iroda 3D pontfelhőket készített, amelyet összevetettek a virtuális 3D tervekkel, hogy ennek alapján kiszűrhetőek legyenek az esetleges hibák a kivitelezés során.